Operator kamery vs. Kamerzysta

To jest szybki, krótki  wpis w celu sprostowania pewnego zjawiska.

    Czy szukając firmy / osoby mającej zrealizować film ślubny natknąłeś / natknęłaś się na określenie OPERATOR KAMERY lub KAMERZYSTA? Czy wiesz gdzie leży różnica?

    Jeszcze nie tak dawno kamerzystą nazywało się wszystkich ludzi z kamerą na weselu, czy to wujek z wąsem, ciocia Krysia czy… no właśnie, specjalnie zatrudniona osoba, która ma zrealizować nagrania. Obecnie jednak KAMERZYSTĄ nazwać można osobę, która nieszczególnie ogarnia zasady sztuki filmowej, a jego ulubioną funkcją w aparatach jest tryb AUTO. Żebyśmy się dobrze zrozumieli – nie widzę nic złego w nagrywaniu fragmentów wesela przez gości weselnych, problem jednak pojawia się gdy, ktoś bez świadomości choćby istnienia zasad sztuki filmowej uzna, że będzie na ślubach zarabiał (bo przecież to taka prosta praca)  i zacznie z(a)bierać klientów, młode pary niezdające sobie sprawy że ich Film Ślubny (nazwijmy to delikatnie) nie będzie dobry. Takich „profesjonalistów” zaleca się wystrzegać jak ognia! Przecież drugi raz ślubu nie będzie, prawda?

    Po przeciwnej stronie stoi OPERATOR FILMOWY/KAMERY. Wybierz taką osobę, a masz pewności, że film zostanie zrealizowany profesjonalnie, ponieważ taka osoba posiada odpowiednie przeszkolenie, jest po kursach i zna zasady sztuki filmowej.  Dosyć łatwo jest taką osobę rozpoznać, wystarczy spojrzeć na jego portfolio i zwrócić uwagę co znajduje się w tle, jak rusza się kamera i czy jest to film, którym z chęcią pochwalisz się w mediach społecznościowych lub pokażesz swoim znajomym za 5, 15 lat. Firmy zatrudniające operatorów lub oni sami chętnie podejmują nowe wyzwania i od szybkiej podpisanej umowy wolą dłuższą rozmowę aby zrozumieć potrzeby klienta. Często w tym celu zapraszają na niezobowiązującą kawę. W przypadku takiej usługi nie płaci się tylko za reportaż ślubny. W przypadku takiej usługi płaci się za obsługę, jakość i umiejętności pozwalające pobudzić emocje widza.. Wybór OPERATORA to gwarancja jakości i najwyższej staranności.

Spotkałeś takie osoby na swojej drodze i chciałbyś coś dodać albo się nie zgadzasz? Podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu!