Jak wygląda montaż Filmu Ślubnego?

Cześć! Jak się masz?

 U mnie sezon ślubny pomału dobiega końca i w związku z tym porozmawiajmy o tym co dzieje się z filmem na następny dzień po ślubie. Dzisiaj opowiem Ci o montażu, jak to powinno wyglądać i jak ja do tego podchodzę. Zapraszam do lektury, bo kto wie, może to mi przypadnie ta przyjemność montażu Waszego filmu i teraz już będziecie wiedzieli, że Wasz film jest w dobrych rękach. A więc zacznijmy tę przygodę i zajrzyjmy za kulisy powstawania filmu na etapie postprodukcji.

 Tak jak montaż filmów musi być skrupulatnie i etapowo wykonywany, tak samo i ten artykuł będzie pisany etapami. Spokojnie, postaram się nie używać fachowej terminologii i pisać w przystępnej formie 😉

ETAP I – SZACUNEK DO MATERIAŁU FILMOWEGO

 Już od dłuższego czasu chodziłem z zamiarem rzucenia światła na ten etap powstawania filmu, ale dopiero wpis przyszłej Panny Młodej na jednej z grup fb dał mi ostateczną motywację. Młoda kobieta wrzuciła zdjęcie umowy z kamerzystą (tak celowo używam kamerzysta, a nie operator) na której widniał zapisek, iż wykonawca nie ponosi odpowiedzialności za utratę materiału filmowego w skutek uszkodzenia dysku, kart pamięci, kradzieży… Zanim zdążyłem wyrazić swoje zdanie, uprzedziła mnie moja narzeczona (i montażystka) „Co to za paragraf? Przecież koniecznością i dobrym nawykiem jest zabezpieczenie materiału […] Żaden szanujący się fotograf czy filmowiec nie dopuści do utraty materiału klienta!”

 To właśnie mam na myśli mówiąc o szacunku do materiału filmowego. W moim interesie jest zadbać aby materiał był odpowiednio zabezpieczony. W przeciągu 24h mój surowy materiał musi się już znajdować na minimum dwóch osobnych nośnikach (dysk zewnętrzny i twardy + na karty SD), jakby mnie okradli, jakbym miał spięcie w komputerze, nawet jakby z wyniku błędu ludzkiego materiał został wykasowany, to zawsze mam kopię zapasową i mogę spać spokojnie, a mój klient ma gwarancję, że film dostanie. Trochę się rozpisałem, ale mam nadzieję, że jeszcze czytasz 😉

ETAP II – PRZYGOTOWANIE MATERIAŁU FILMOWEGO DO MONTAŻU

 Jako, że nagrywam zazwyczaj na dwie kamery (lub dwóch operatorów) i do tego dochodzi zewnętrzny rejestrator dźwięku, konieczne jest odpowiednie skatalogowanie materiałów i synchronizacja. Przy ponad 8h materiału surowego ręczna synchronizacja byłaby czynem iście masochistycznym, dlatego używam programu który robi to za mnie i w 99% przypadków nie mam co po nim poprawiać. 

ETAP III – ZAPOZNANIE SIĘ Z WYMOGAMI KLIENTA

 Film Ślubny powstaje dla nowożeńców, nie dla mnie. Wedle mojej zasady, każda para przed dniem ślubu wypełnia ankietę, w której ma możliwość zdecydować co i w jakich ilościach ma znaleźć się w ICH filmie. Od tej pory ta ankieta, która jest oficjalnym załącznikiem do umowy, leży na biurku montażysty podczas obróbki filmu, a montażysta ma obowiązek spełnić życzenia nowożeńców najlepiej jak to możliwe.

ETAP IV – MONTAŻ 

 Dla wtajemniczonych, montaż dużej ilości materiału to codzienność i dzięki nabytemu doświadczeniu intuicyjnie wykorzystuje się odpowiednie ujęcia. A dla mniej wtajemniczonych? No cóż, 8h surówki, z której trzeba zrobić 50-90 min potrafi wywołać zawroty głowy.

 Najważniejsze moim zdaniem to praca segmentami. Podzielić sobie montaż na rozdziały. Pracuję tak od 5 lat i jak dla mnie, ta metoda sprawdza się idealnie, bo dzięki temu mogę całą swoją uwagę poświęcić na wybranym fragmencie wedle zasady „od szczegółu do ogółu”.   Dzięki tej metodzie wystrzegam się monotonii, a i z psychologicznego punktu widzenia działa to motywująco, bo wydaje się, że koniec jest blisko. Same plusy. Ja się nie męczę, a dzięki temu klient ma dokładnie zmontowany film. Musisz wiedzieć Drogi Czytelniku, że montaż nie jest łatwym zadaniem i potrafi być żmudny i męczący szczególnie kiedy Ci zależy (a mi zależy zawsze). 

 Oczywiście jest to metoda przy której mi pracuje się najlepiej. Przy takiej ilości ślubów co mam konieczne jest posiadanie drugiego montażysty. Moi klienci mają, to szczęście, że obecnie film ślubne montuje razem z moją narzeczoną. Co dwie głowy to nie jedna i dzięki temu zleceniu możemy poświęcić więcej czasu, co przekłada się na finalną jakość i indywidualne podejście do montażu i klienta. Znów same plusy 🙂 

 Metoda pracy drugiego montażysty znacząco różni się od mojej. Ona z kolei woli po zmontowanych przygotowaniach dokładać sobie coraz to nowe fragmenty synchronizowanego materiału. Jak widać – każdy ma swój ulubiony styl pracy i nie ma jednego przepisu na sukces.

ETAP V – KOLOR KOREKCJA, DŹWIĘK, TELEDYSK ŚLUBNY I RENDER

 Wydawać by się mogło, że po etapie IV już nic więcej do roboty nie zostało. Nie do końca. Co prawda została już tylko kosmetyka, ale diabeł tkwi w szczegółach. Dzięki odpowiedniej kolor korekcji i kolor gradingowi (nadanie odpowiedniego wydźwięku dzięki kolorom) obraz staje się przyjemniejszy dla oka i pozwala skupić się na rzeczach istotnych. O tym etapie można napisać oddzielny artykuł, więc pozwolisz, że zostawię to na później. Po kolorach pora na pracę nad dźwiękiem. Dom, kościół, sala. Każde pomieszczenie ma swoją własną akustykę, jak również inne natężenie, głośność dźwięków. To dzięki dokładnej pracy nad dźwiękiem, mój widz nie musi trzymać przy sobie pilota by co chwilę przyciszać / podgłaśniać telewizor i może w pełni oddać się przyjemności oglądania swojego filmu ślubnego.

Gdy mamy to za sobą pora na teledysk ślubny. Podczas wielu godzin spędzonych nad montażem uwierzcie mi, można poznać charakter Pani i Pana Młodego. To dobrze, bo na koniec powstaje teledysk ślubny, który jest tak bardzo indywidualny i dostosowany do młodych jak to tylko możliwe. Widzimy przy jakich utworach bawili się najlepiej. Czy należy zastosować spokojniejszy montaż? Może z kazaniem w tle? A może zaszaleć i dać dziesiątki ujęć na sekundę? Niesamowite. Prawda? 

I to już koniec tej fascynującej przygody w ciężki, ale i satysfakcjonujący świat montaży filmów ślubnych. Mam nadzieję, że udało mi się przybliżyć Tobie proces montażu i że oglądając pamiątkę z Dnia Ślubu będziesz już wiedział jak to jest zrobione.

Poleć ten materiał osobie, która własnie jest na etapie szukania firmy filmowej i napisz w komentarzu co Twoim zdaniem powinien zawierać idealny Film Ślubny 🙂

Marcin Bieliński